Brad Meltzer: A belső kör

Brad Meltzer: A belső körBrad Meltzer regénye a Da Vinci-kód klónok hosszú sorába iratkozik be: szakértő főszereplő, pörgős történet, összeesküvés, az ellenfél pedig a maximális izgalom érdekében ki más lehetne, mint az Egyesült Államok elnöke…

Közepes ötlet volt, hogy a szerző egy levéltárost választott főszereplőnek. Egyrészt kevésbé ismert, hogy milyen feladatai vannak egy washingtoni levéltárosnak, a regényből viszont részletesen megismerhetjük a munkakör mibenlétét, illetve szépségeit. Másrészt viszont kérdéses, milyen lehet az a gyilkossággal és amerikai elnökkel fűszerezett akcióregény, ahol a főszereplő legnagyobb erőssége, hogy ügyesen tud papírokat kikeresni egy irattárból…

A regény azzal kezdődik, hogy Beechert, a főszereplőt meglátogatja a volt középiskolai szerelme, és miközben együtt járkálnak a levéltárban, Beecher és egy kollégája belopják a lányt abba a terembe, ahol az elnök szokott levéltári anyagokat olvasni. Az elnök székéből véletlenül kiesik egy titokzatos dokumentum, Beecher és társai pedig úgy döntenek, hogy utánajárnak, ki és miért rejtette oda azt a papírt. Beecher kollégáját ezután szinte azonnal meggyilkolják – de Beecher még ekkor sem fordul a hatóságokhoz, hanem a lánnyal és egy hetvenéves, szintén levéltáros veteránnal akcióba kezdenek…

Az egész történet nem áll túl erős logikai alapokon, de ezt megpróbálja eltakarni a pörgős stílus, a rövid és szaggatott fejezetek, valamint a folyamatos feszültség Beecher körül. Pont, mint A Da Vinci-kódban, egyszerre több szereplő sorsát is nyomon követhetjük, és ugyanúgy senki sem az, akinek először látszik. A sok titokzatos összefonódás, összeesküvés és nyomozás után pedig kirajzolódik a kép… ami kb. százszor kevésbé izgalmas, mint a nagy elődben volt. Ráadásul a történet be sem fejeződik a kötet végén: Beecher és társai rájönnek mindarra, amit az amerikai elnök rejtegetni kívánt, a titokzatos Culper-körről is minden lényeges kiderül, csak éppen bizonyítékuk nincs, hogy bármit is kezdeni tudjanak az ismereteikkel…

Mélyenszántó gondolatokra, logikusan felépített keretekre vagy alaposan kidolgozott történetszálakra tehát senki ne számítson – A Da Vinci-kód és általában Dan Brown rajongói viszont, akik szeretik a pörgős krimiket összeesküvés-elméletekkel tarkítva, jól szórakozhatnak.

Brad Meltzer: A belső kör
Gabo Kiadó, 2015.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .